Quiet in the blogosphere…

…Busy in the real world. 🙂

Things have been busy here again after a period of quiet and recuperation. It feels good to be back in the saddle so to speak. 🙂 Continue reading

Surprise!

What to make for breakfast this morning?

I am at the point my stomach is rejecting porridge, we’ve eaten it so much. The chooks are on the blink and off the lay for the winter bar 1 egg a day so scrambled or fried or boiled eggs aren’t an option. We don’t have cereals in our house as they are mostly loaded with sugar which our kids can’t eat and we are also cutting down our bread consumption and I only bake on Saturdays now and we’re out of bread. I didn’t feel up to making pancakes either so what to do?

Hanging from the overhead cupboard handles dripping that golden green whey.

Hanging from the overhead cupboard handles dripping that golden green whey.

Well, you make ricotta! Yep, fresh Thermy made ricotta drizzled with raw honey to be precise. I had attempted to make ricotta the other day with limited success just using citric acid so I figured I’d just try vinegar today but also met with limited success. So I added both. Perfect! Strained lightly then served up still warm with raw honey melting through the cracks. Delicious! Decadent too. 😀

IMG_6332

After breakfast when I went to feed the animals and let the roosters out I came across a few new arrivals too.

Life outside the egg and less than 24 hours old

Life outside the egg and less than 24 hours old

Life really is beautiful!

 

 

Advertisement

Shedding and shelving and sprouting and stuff

I spent yesterday afternoon building a new shed for our, hopefully soon to have permission from my husband to get, goats. 😀

I did a little rough maths the other day. We go through a LOT of milk in our house. I drink a glass a day, the kids and I all have a hot chocolate “coffee” in the morning and that alone uses 700ml of milk. I usually make us yoghurt and we have custard at least once a week. Orik is also only 18 months old and although I continue to breastfeed him we supplement with milk so he too drinks a lot. I also make milk kefir although this doesn’t use that much really. Still and all on a heavy milk day we can use 3 litres a day – up to 21 litre a week! We don’t buy Coles milk at $1/L so we conservatively worked out at between $4 and $5 for our 3 litre bottle. So if we say 20 litres a week at $4 per 3 litre that is about $28 a week. Per year? Continue reading